SCHOLZE

V severních Čechách si kolem roku 1876 zařídil vlastní podnik další výrobce klavírů Franz Scholze. Ten se narodil v roce 1953 a ke klavírům se dostal tak, že byl požádán sousedem o zkrácení křídla (kdysi běžný to požadavek majitelů pian). Nástroj ho učaroval a odešel se vyučit řemeslu do Německa. Po návratu začíná stavět klavíry pod vlastní značkou a v roce 1981 se přesouvá do Varnsdorfu, kde zakládá malou pianovku. Měl čtyři syny (proto také název firmy Scholze und Söhne)  a všichni se vyučili v oboru. Rok 1914 znamená pro firmu rozmach a synové Franz a Adolf.  přebírají výrobní závod v Jiříkově po firmě klavírníka Josefa Protze. Zbylý dva synové Rudolf a Emil zůstávají ve Varnsdorfu a po otci roku 1921 přebírají vedení. Z této doby se nám tedy dochovaly dvě označení pro nástroje, které sice nesou shodnou opusovou řadu čísel ale jsou vyrobeny ve dvou továrnách Scholze – Georgswalde (Jiříkov) a Scholze – Warnsdorf.

Jiříkovská továrna se prakticky po celou dobu fungování potýkala s ekonomickými problémy a v roce 1937 byl uvalen na továrnu konkurz a byla vymazána z obchodního rejstříku.

Nástroje z této doby jsou obzvláště zdařilé a můžeme je v nespočetném množství nalézt napříč evropským trhem. Krom nepřeberného množství modelů pianin narazíme i na celou řadu křídel různých délek.

Po konci druhé světové války byly majetky firmy převedeny do znárodněné společnosti Továrny na piana a varhany. Ve Varnsdorfu vzniká učňovské učiliště pro obor stavitel pian, které se později přesouvá do Hradce Králové.  Ve Varnsdorfu se z továrny stává tak montážní závod, kde vznikají nástroje z portfolia národního podniku. Po revoluci stejně jako ostatní detašovaná pracoviště továrna zaniká.

V současné době vlastní značku Scholze koncern Petrof a tato značka tedy stále žije.

Popis

Další informace

Země Česko
Rok zahájení výroby 1876
Rok ukončení výroby trvá
Město Jiříkov